Zpět na články

Rady pro všechny dovolenkáře na Bali

05. 06. 2017 | Radim

Je Váš sen se podívat na Bali? Plánujete dovolenou? Nevíte, kde hledat informace? Zkuste si přečíst tento článek a třeba Vám dám to, co hledáte. Už nepotřebujete žádné příručky, ebooky ani cestopisy :-), čtěte dál…

 

První kam většina lidí zamíří jsou různé skupiny a recenze. Bohužel většina cestovatelů, kteří takové rady pak na internet píší, byli v dané destinaci maximálně tak týden či měsíc. Z mé zkušenosti můžu bez problému říct, že doporučit něco, že je skvělé, mohu klidně hned po první zkušenosti, ale říct, že je něco špatné, mohu pouze poté, co jsem to zkusil hned několikrát. Když bych pak chtěl napsat komplexní hodnocení všeho, nedovolil bych si to dříve, než poté, co bych v dané zemi žil a konečně pochopil kulturu, náboženství, náturu místních nebo jejich tradice a to za týden ani měsíc na Bali nejde. Samozřejmě každý je jiný a každý bude vnímat Bali trošku jinak. Jen důležité info, toto není návod pro ty, pro které je největší prioritou cena. Sami považujeme kvalitu za ten nejdůležitější faktor dovolené, ze které budete odjíždět šťastní a věřte nebo ne, nejlevnější a zároveň kvalitní jsme ještě nezažili.  

 

 

 

 

Co tedy potřebujete vědět, pokud chcete na Bali na dovolenou?

 

Víza - dovolenkáři z ČR a SR, nic nemusíte řešit. Pokud chcete jet na dovču kratší jak 30 dní, stačí Vám přiletět a na letišti dostanete Visa on arrival na 30 dní zdarma. Stačí předložit zpáteční letenku a hezky se usmát.

 

Import věcí - na Bali můžete dovést max 1l alkoholu a jeden kartón cigaret na dospělou osobu, pokud si to chcete risknout, protože kontrola je namátková, počítejte, že Vám větší množství zabaví.

 

Letenky - Bali je daleko. Doopravdy daleko. Pokud tuto zemi chcete poznat a nemít jetlag, najděte si co nejkratší spoj, ideálně s max jedním přestupem. Doporučujeme Qatar či Emirates jak z Prahy, tak z Vídně. Lety jsou okolo 17-18h délky vč. přestupu cca uprostřed cesty na velmi kvalitním letišti. Kvalita těchto dvou společností v základní Economy třídě je mnohem vyšší, než u jiných společností. Deka, polštářek, skvělé jídlo, wifi internet, milé a profesionální letušky, alkohol, nealko nápoje a nejnovější filmy a hudba na vlastním palubním systému v sedadle jsou standardem. Na letenkách nešetřete! Cena kvalitní letenky začíná na min 18tis v mimosezóně a 24tis v sezóně hlavní. Letět za 14tis Kč s dvěma 4h až vícehodinovými přestupy, či absolvovat 13h let v jednom kuse z Amstrdamu do Singapouru, je sebevražda a zbytečně tak přijdete kvůli únavě o první krásné dny dovolené, které budete nepoužitelní. Našim hostům samozřejmě i řekneme, jak dané lety využít, abyste si imitovali den a noc a přijeli v podstatě s nulovým jetlagem. 

Letenky je potřeba za dobrou cenu kupovat 8-5 měsíců před odletem, pak už se cena postupně zvyšuje.

!!!! POZOR !!!! abyste mohli přijet na Bali, musí být Váš pas platný minimálně 6 měsíců poté, co máte koupenou zpáteční letenku, tedy minimálně 6,5 - 7 měsíců od chvíle, kdy vzlétáte na Bali. Buď se ani nedostanete do letadla, nebo Vás na letišti v Denpasaru okamžitě obrátí na první let zpět. 

 

Ubytování - ubytování je na Bali hromady. Je tu spousta vil na pronájem, většina nelegálně přes Airbnb, miliarda levných homestay provozovaných místními (obdoba českých penzionů), které nejsou pro milovníky kvality tím pravým, ale na jednu či dvě noci po cestě se určitě budou hodit, ale i tisíce hotelů. Jen pozor, hotely jsou tu jak špičkové, tak i ty špinavé. 

Co je ale bohužel na Bali standardem ve všech skupinách ubytování, že nikdy moc už ty krásné fotky z doby, kdy byly hotely či vily dostavěny a otevřeny pro veřejnost, se neobnovují. Velmi často se Vám tak může stát, že si vyhlídnete krásnou 5* a na místě zjistíte, že je to sotva 3* a fotky ubytování jsou staré klidně i 10 let. Stejně tak se zde neuvádí dostupnost na pláž, k obchodům či restauracím v kilometrech, ale v minutách, tedy v případě, že zastihnete silnici bez aut či motorek :-))). 

Kvalitní ubytování tedy nehledejte podle počtu hvězdiček, ani podle fotek, ale podle doporučení ostatních. Pokud si nějaké vyhlídnete, sledujte jej na facebooku či instragramu ať vídíte, co se tam aktuálně děje. Pokud nejedete k místnímu, ptejte se na legalitu jejich podnikání. Na turistická ani sociální víza tu fakt nikdo podnikat nesmí a to ani na “svého balijce”. Můžete skončit i na ulici.

 

Lokalita na Bali - Bali je svět mnoha tváří a pokud chcete si dovolenou na Bali doopravdy užít podle svého, prvně přemýšlejte a vyberte si, kam pojedete. A udělejte to jako první, co budete při plánování dovolené řešit. 

Extrémně turistický jih, klidný východ, potápěčský severovýchod, jogínský a umělecký střed či hornatý sever? Každá část má to svoje. Pokud jste banda nevybouřených kamarádů :-))) a jedete na Bali za bary, surfem, každodenní party a nakupováním, jeďte na jih. Vlny jsou tam vysoké, a diskoték je tam mraky, stejně jako lidí, motorek, aut, neustálých kolon a nočního života.

Pokud chcete cvičit každý den jógu, meditovat o svém životě, a nakupovat krásné dekorace, jeďte do středu Bali.

Pokud se chcete potápět či jezdit do přírody a do hor, jeďte na sever či severovýchod Bali. 

No a pokud chcete převážně klid, odpočinek, koupat se v  moři bez velkých vln, mít blízko ke všemu výše jmenovanému, ale stačí Vám to tak na jednodenní výlet, pak jeďte na východ Bali, kde i sídlíme strategicky my.  Je to sice z hlediska ubytování asi nejdražší oblast na Bali, ale za to nejkvalitnější a každý den můžete dělat něco jiného a přitom si doopravdy odpočinout. Co je výhodou, že stejně jako na jihu tu máme spousty skvělých restaurací. (Potvrzeno desítkami našich stěhováků)

 

Doprava po Bali - Na Bali není žádná mimoměstská forma veřejné dopravy, ani tu nejezdí vlaky. Jedinou formou dopravy pro turistu je auto či motorka. Skůtr si tu půjčíte na každém rohu, autopůjčoven taky pár najdete. Nepočítejte ale, že je jakékoli pojištění součástí ceny půjčovného. Stejně tak moc nových “strojů” v běžných půjčovnách neseženete. Pro tu nejbezpečnější dopravu po Bali doporučujeme najmout si auto i s řidičem. A pokud i přes to chcete raději řídit sami, určitě si najděte kvalitní autopůjčovnu již s havarijním pojištěním v ceně. Před půjčením motorky či auta si vše řádně vyfoťte a nechte sepsat do formuláře. 

Nejezděte na Bali bez mezinárodního řidičáku. Na svém magistrátu si ho vyřídíte asi za 80 Kč, potřebujete jen svůj platný řidičák a pasovou fotku. Bez toho zde dostanete pokutu cca 1000-1200 Kč.

Na skůtru na Bali nikdy nejezděte jen v plavkách. Kvůlu tomuto prohřešku Vás mohou místní policajti jednak pokutovat, zároveň Vás poslat okamžitě zpět do Vašeho hotelu.

 

Očkování - do celé Asie se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B, břišní tyfus a v některých částech Asie i proti vzteklině. Pokud chcete na Bali jíst na ulici, krmit opice holýma rukama či procházet džunglí při toulkách přírodou, toto doporučení platí i pro Vás minimálně v prvních dvou bodech. K nám konkrétně však nic z toho nepotřebujete, restaurace Vám doporučíme, treking je vždy s našimi profesionálními průvodci, kteří desítky let už znají každý kámen, na který šlápnete a za opicema Vás vezmeme s velkým upozorněním.

 

Peníze, výměna a bankomaty - Skvělá zpráva - budete milionáři! Na Bali je milionář téměř každý. Hodnota peněz tu má katastrofální inflaci, takže 2000 Kč = 1.000.000 indonéských rupií. 

Na Bali si berte na výměnu raději hotovost, až nepředpokládané výdaje plaťte kartou či vybírejte z bankomatu. Hotovost si berte v USD či EUR (momentálně je nejlepší EUR, ale rozdíl kurzu je při výměně cca 20.000 Kč pár desítek korun. Asi nemá smysl kvůli tomu řešit, co je výhodnější.) Pro 2-3 týdenní dovolenou ve dvou doporučujeme jako kapesné si vzít 1000 USD či 900 EUR. !!!POZOR!!! při výměně dolarů vždy přijeďte pouze se 100 dolarovými bankovkami, menší bankovky mají horší kurz! U EUR to je jedno, ale mince neberou nikde.

Bankomatů je všude plno, ale nikdy v Indonésii nevybírejte z bankomatu, který volně stojí u silnice. Vždy raději zamiřte k nějaké pobočce banky. Mnoho bankomatů je zde “napíchnutých” a lehce se Vám začnou z účtu ztrácet peníze.

Vždy si tedy pečlivě zkontrolujte bankomat, podívejte se pod kryt u klávesnice, na otvor pro vložení karty, atd. 

Směnáren je tu taktéž hromada. Nevyměňujte však na letišti a v jížní části Bali si velmi důkladně přepočítávejte kolik bankovek jste doopravdy dostali. 

PS: nejvyšší bankovka je zde 100.000 rupií, tedy cca 200 Kč. Pokud měníte 1000 USD, vemte si igelitku :-)))).

 

Zdravotnictví a cestovní pojištění - klinik a nemocnic je tu kupa. O své zdraví se zde bát doopravdy nemusíte. Některé kliniky i nemocnice jsou na vysoké úrovni, ale připravte se, že si jakýkoli zákrok budete platit a teprve s účtem a lékařskou zprávou Vám pojišťovna vše poté uhradí. Nejbližší klinika je od nás cca 5-10 minut, nejbližší velká nemocnice cca 40 minut (a to při normálním provozu). Pokud trpíte nějakou vážnou nemocí, doporučujeme si sebou vzít lekářskou zprávu z ČR přeloženou do AJ i se seznamem užívaných léků (vč. složení). Personál klinik i nemocnic mluví vždy anglicky.  

 

Jídlo a volný čás - zapomeňte na Bali na chodníky. Skoro nikde nejsou. Bali není architektonicky příliš moderní země. Urbanismus je pro ně neexistující slovo. Všichni bydlí a pracují poblíž silnice. Kde je silnice, tam je život. Nikdo nechodí pěšky, všichni jezdí na skůtru. Pokud si chcete po ránu zaběhat, budete běhat po silnici mezi auty a motorkami, nebo na pláži. Pokud tedy neumíte řídit, či nemáte peníze na auto s řidičem, budete trávit veškerý čás v resortu a to pak ani není potřeba jet na Bali. Pro takové z Vás spíš doporučujeme nějakou z evropských destinací.

Restaurací na Bali je hromada a místní jídlo úžasné. Na druhou stranu, člověk, který chce jíst jen v levných stáncích u silnice (Warung makan), se musí naučit indonésky a zároveň mu bude po týdnu dost těžko. Nic víc než rýži, kuře, vejce, nudle a trošičku zeleniny tam nenajde. Vše je v takových případech smažené. Jednou to ochutnat je skoro povinost, ale my známe mnohem lepší :-). Kvalitní restaurace, ikdyž s balijským personálem, jsou vždy cizinců. Díky ale balijskému šéfkuchaři tam vždy najdete i v evropských jídlech trochu toho Bali.... a pak už člověk se může jen těšit, protože díky obrovské konkurenci se tu ty dobré restaurace doopravdy předhání v kvalitě a kulinářském umění. My jich známe hned několik - několik desítek :-))). A je to jak by řekla Danča "nebíčko v papulke". S náma zažijete ten food orgazmus!

Vlastní vaření? No na to rovnou zapomeňte, ingredience, které znáte tu buď nejsou, nebo jsou extrémně drahé. Deset deka šunky za 250 Kč, hermelín za 200 Kč, chleba za 80-90 Kč, sáček těstovin i zelenina je tu několikatinásobně dražší. Všechno je to import. Levnější je zajít i do špičkové restaurace, než si vařit sami. A ještě nemusíte umývat nádobí :-).

No a pokud plánujete výlety, nezapomeňte, že my je pořádáme i pro ty, co k nám nejedou. Tu je jejich seznam a ceník. Pro ty co k nám jedou, Vy je máte již v ceně ;-).

http://www.stehujemesenabali.cz/vylety-po-bali/

 

No a na závěr pár rad. 

  • Naučte se základní slova v indonésštině. Dobré ráno, dobré poledne, dobré odpoledne, dobrý večer, děkuji, nashledanou a ne děkuji nechci… to Vám bohatě na první seznámení bude stačit. Používejte to. Pokud chcete, aby se k Vám chovali balijci fakt hezky, mluvte na ně jejich řečí, budou nesmírně šťastní a v tu chvíli, když uvidí, že se doopravdy snažíte, Vám snesou modré z nebe. Pokud budete mluvit jen anglicky, budete pro mnohé z nich (zejména na jihu a ve středu Bali) pouhá chodící peněženka. Je to dost podobné, když do Čech přijede němec či rus a začne na Vás jejich jazykem… kdyby řekl “dobrý den, neumím česky, mohu mluvit svým jazykem či anglicky?”, taky se k němu budete chovat jinak.  
  • V levnějších restauracích si kontrolujte z čeho je vyrobený led. Pokud z balené vody, jste ok. Pokud z kohoutku, ok brzy nebudete.
  • Pijte jen balenou vodu! Pokud si ji koupíte u silnice, mrkněte prvně, kde byla. Pokud vystavená na slunci, raději chtějte nějakou ze zadu. 
  • Faktor opalovacích krémů - vemte si 50tku a 20tku. Tou dvacítkou se mazejte až tak po týdnu. Jinak budete červení jak papriky. Slunce je tu fakt ostrý!!! :-))))
  • Naučte se smlouvat. Pokud v obchodě nenajdete cenovky, znamená to, že se může (a taky nemusí) smlouvat. Smlouvání tu však není jako v Egyptě!!! Nikdo za Vámi nepoběží na ulici, že tu šíleně levnou cenu nakonec vezme. Vždy smlouvejte s úsměvem, a nikdy ne z pozice moci, ani že Vy jste ten kdo má peníze. Musí to být sranda, pokud není, balijec Vám raději nic neprodá. Jo a pokud nezačnete v jejich jazyce, pak raději nesmlouvejte vůbec. Počáteční cena bude o to vyšší. 

 

Tak a je to. Jste připraveni jet na dovolenou. Ať už jedete k nám, nebo kamkoli jinam, mějte na paměti, že nejlepším lékem na úžasnou dovolenou je smích. A tu ho zažijete hodně - nejen z tváří bezstarostných místních, kteří fakt nikam nespěchájí, ale po nějakém tom dni na Bali i od Vás samotných. Sžijte se s místními…. najděte si ten svůj Bali style :-) Budete nesmírně nadšení…

 

A pokud chcete zavítat na dovolenou k nám, vlastně jste si to nemuseli ani číst, protože s námi se nemusíte starat vůbec o nic :-) o dovolené u nás více zde vč. nejbližších volných termínů. 

http://www.stehujemesenabali.cz/dovolena/

 

Užijte si dovču

 

Radim


Tagy: Bali | stehujemesenabali | Stěhujeme se na Bali | dovolená | bali | stehujeme se na bali | dovolena | resort | rady | průvodce po Bali | z pohledu někoho kdo na Bali žije | stěhujemesenabali | Stehujeme se na Bali | Stehujemesenabali


Komentáře pod článek můžete přidávat přímo v odkazu na naší facebookové stránce