Zpět na články

Práce snů... Na Bali?

03. 05. 2017 | RadimToto téma jsme už řešili několikrát na našem Facebooku. I přesto nám stále chodí, ikdyž fakt hezké, tak velmi časté maily a zprávy s životopisem, povídáním o tom, že jste pro nás určitě ti praví, že toužíte se stát členy našeho týmu. Že jste nás zrovna objevili a Vaším největším přáním je odcestovat pryč z ČR (či SR) a najít to pravé štěstí u nás. Jste strašně moc hodní a milí a někdy bychom fakt rádi, ale.... Než Vám tedy za to poděkujeme, napíšeme Vám, co znamená najít si práci na Bali a Vy zhodnoťte, zdali o to máte fakt zájem, či nikoliv. V první části Vám popíšeme zaměstnání na Bali a v druhém podnikání. Vše samozřejmě legální a jedinou možnou cestou.


Práce (=zaměstnání) na Bali

To největší procento z Vás píše už jen proto, že je Vám jedno, kde budete pracovat. Chcete pryč. Neděláte to proto, že hledáte nový domov, ale úžasný zážitek z toho bydlet v tropech, surfovat, cestovat, poznávat. A protože to není zrovna levná sranda, tak si na to chcete vydělat už při samotné cestě vlastně čímkoli, co se nabízí - pokojská, zahradník, pomocník do domácnosti a já nevím, co ještě. Myšlenka je to skvělá. A říkáte si, proč ne zrovna Bali. To je teď jedna z nejoblíbenějších destinací světa, kam chtějí milióny lidí na dovolenou každý rok. Je to svět pohádkový, svět bez stresu. Svět, kde je pořád teplo, s mnoha překrásnými tradicemi, hinduismem, mírumilovnými lidmi a vlnami. Pro dovolenou je to země zaslíbená, to je pravda...

Jenže takové z Vás zrovna zarazím a bohužel doporučím hledat úplně jinde - Austrálie, Nový Zéland, Anglie či kterákoli země EU, USA, atd. ...jednoduše civilizovaný svět našeho západního stylu. Proč jsem to udělal? Proč a v čem je ten zádrhel? Čtěte dále, co Vás všechno čeká...

 

 

 

 

Inu, Indonésie je jiná. Se svými 257mil obyvatel a více jak 17tis ostrovy patří do zemí s velkým přelidněním a ne příliš povedenou ekonomikou, korupcí na vládních pozicích astronomických rozměrů, malou pracovní nabídkou a nepředstavitelnou inflací. 10.000 rupií je 20 Kč. Tu je každý milionář. Teda až na většinu místních obyvatel. Ti se většinou živí zemědělstvím či mají malé krámky různě okolo silnice. A žijí hodně skromně. Turismus je tu jediný zdroj příjmu, na kterém si místní mohou alespoň trošku vydělat, nebo kde seženou "rozumnou" práci. 

Pro cizince je to stejné. Některé věci jsou tu sice levné a mohlo by se zdát, že život je tu za babku, když i místní, co nepatří zrovna k nejbohatším tu mohou žít. Ale pro nás evropany to fakt není pravda, ať Vám to bude tvrdit kdokoli. 

Život na Bali - bydlení pro cizince

Ano, dá se tu žít i levně. Pronajmete si postel ve sdíleném bytě (apartmánu) či pokoj ve sdíleném domě. Pokud chcete klimatizaci, alepoň maličkatý bazén mezi 4 stěnama, bez zelené zahrady, dá se za bydlení platit "jen" 10-20tis Kč měsíčně. To není o moc horší než v Evropě. Pokud chcete ale žít trošičku lépe, za luxus se tu fakt platí hodně. A to v řádu více desítek tisíc Kč měsíčně. Vše je o lokalitě a naše lokalita v Candidase na východě Bali (kde ještě není přelidněno, je tu krásná příroda a minimum turistů, klidné moře a dostatek zázemí s restauracemi a bary) patří úplně k těm nejdražším. Tu tu částku vynásobte několika. Pokud si chcete pronajmout luxusní vilu, pak už se ale bavíme klidně i o stovkách tisíc měsíčně (ano našli jsme už 3 překrásné domy, se 4 ložnicemi, které se pronajímají od 200-260tis EUR za rok - tedy cca 600tis Kč měsíčně). Ty nejlevněší malé domy na jihu Bali v Kutě se ale dají sehnat i za 250tis Kč ročně, u nás na východě Bali tak krásné částky nenajdete. Luxusní vily a rezidence začínají při 2-3 ložnicích na 500tis -1 mil Kč na rok dle velikosti od 250m2 podlažní plochy. 

Co je ale problém, na Bali se neplatí za nájem měsíčně. Tu se platí vždy na celou pronajatou dobu dopředu, tedy pokud nechcete být v daném apartmánu či domě jen pouhý měsíc, tak platíte na delší dobu dopředu. Pokud hledáte práci na rok, pak musíte i na rok dopředu zaplatit nájem vč. vratné kauce a personálu (údržba domu - podmínka řady majitelů).

Místní nic platit nemusí. Bydlí spolu celé rodiny po celé generace. Alespoň mají ten kousek půdy a domeček, když už nic jiného.

Stravování na Bali 

Předpokládám, že když hledáte zaměstnání, nechcete jet na Bali a utrácet v restauracích každý den. Chcete si často vařit. Rýži každý den taky nedáte, tak musíte do supermarketu či na trh. Ideální pro Vás je to, že ovoce je tu hrozně moc a není vůbec drahé. Bohužel tím jsme právě s těmi levnými věcmi skončili. Vše co znáte a jedli jste celý život je tu 2x-10x dražší než v ČR, pokud se to vůbec dá sehnat. Mléčné výrobky jsou několika násobně dražší, šunka se pohybuje okolo 150-200 Kč za 10dkg, sýry coby smet, např. hermelín tu stojí 160 Kč, chleba tu většinou nenajdete, maximálně ten toustový, a když už ho najdete, tak vyjde na 70-80 Kč malý bochník. Z masa se tu rozumně dá koupit tak možná kuřecí. Zbytek je dovoz. Zelenina se tu často nedá koupit vůbec a když už najdete supermarket, cena je 2x vyšší než u nás. Vlastně vše co znáte je dovoz. Nezbývá Vám tedy nic jiného, než opět rýže. Ta se ale kupodivu prodává v supermarketu za dvojnásobek ceny než v ČR (1kg té základní za 20 Kč). Alkohol? Večer si chcete udělat konečně pohodu u piva či vína, no pivo na Bali se pohybuje okolo 50-70 Kč, láhev vína (takového, co se dá pít) okolo 400-1000 Kč. Tvrdý alkohol je tu i 3x dražší.

S vařením tedy brzo přestanete, protože zjistíte, že jíst venku je levnější. I to však má své plusy a mínusy. Levně se najíte pouze ve stáncích místních, kde polévku (extra ostrou) si dáte za 8-10 Kč, smaženou rýži od 20 Kč či nudle od 25 Kč. Pokud chcete k tomu kousky kuřecího masa, či smažené vejce, tak porce jídla začíná na 30 Kč. Jak dlouho to ale zvládnete jíst? My toho byli přejezení po 2 týdnech a byli jsme šťastní, že si na Bali v dobrých restauracích můžeme dát stejk či bramborovou kaši, nebo jsme si občas něco uvařili z českých či dovozových ingrediencí. Ceny dobrých restaurací jsou tu stejné jako v ČR. Jídlo okolo 120-200 Kč. Dobrá zpráva pro turisty, co jedou na dovolenou, ale pro člověka, co chce cestovat a přivydělávat si něco na ty cesty je to moc drahé. 

Doprava do práce, nebo i jen tak na Bali

Doprava je jednoduchá, půjčíte si skůtr. Není to sice žádná rána do rozpočtu, ale doprava je na Bali jedinečná. Na jihu hodně cizinců bourá, protože nejsou zvyklí na ten chaos a žádná dopravní pravidla. Motorky tam často kličkují mezi auty, všude jsou zácpy, přednosti neexistují, a že jste vy ve správném směru jednosměrky ty protijedoucí moc netrápí, prostě jedou. V druhém případě si půjčíte auto, ale to už si připlatíte hodně. Na městskou hromadnou dopravu, metro či vlaky na Bali zapomeňte, v Denpasaru je sice něco, co to vzdáleně připomíná, ale těch linek je pár a to pouze v hlavním městě, daleko tím nedojedete.

Jsem moc rád, že u nás na východě Bali je doprava takovej relax a nemusíte se tu bát řídit. Počet aut je tu o 90% nižší a motorek tak o 60%. Miluju náš klid :-).

Víza - pracovní povolení

Dalším a jedním z nejdůležitějších faktorů jsou víza. Na turistická či sociální víza tu nemůžete pracovat a nikdo legálně podnikající v Indonésii Vás nezaměstná bez pracovních víz - nemůže (pro cizince tu podnikající to znamená vyhoštění, pro indonéské firmy tučné pokuty). Pro jednu osobu stojí 2000USD (tedy cca 50tis Kč) a platí od 6 měsíců do 1 roku dle činnosti a druhu víz. Víza Vám v případě, že dostanete nějakou pracovní nabídku zajistí zaměstnavatel a strhne z platu. Určitě tedy nepočítejte s tím, že si zaplatíte turistická víza za 50USD v Praze a pohrnou se Vám nabídky. 

Sociální systém

Nepočítejte s dovolenou. Máte nárok na 1 den volna týdně. To je vše. Pokud tedy budete zaměstnaní, něco jako dovolená tu standardem fakt není. Veškerá lékařská ošetření si Vy budete muset platit, tedy je nutné mít dobrou cestovní dlouhodobou pojistku. No a místní ženy, co pracují, tak pokud chtějí jít na mateřskou, tak jediný bonus je, že dostávají 1/2 svého platu první 3 měsíce, pak musí zpátky do práce, nebo o práci přijdou. 

Platové podmínky

No a jsme skoro u konce. To nejdůležitější, co Vás bude zajímat je, kolik si vlastně můžete vydělat. Asi Vás to překvapí, ale běžný plat na Bali je okolo 4000-6000 Kč měsíčně. Pracovní doba 8h denně, 6 dní v týdnu. Když budete hodně dobří, dostanete například 12000 Kč, to už je skoro "manažerská" pozice hlavní recepční :-))). Naši zaměstnanci si tímto prošli taky, a ikdyž jsme jim už zvedli platy několikanásobně, tak jen proto, že jsou fakt úžasní a protože nám samotným je blbé jim platit tak málo, za tak dobře odváděnou práci. Bohužel u nás máme už plno a nikoho nového nesháníme. Na 4 hosty mít 5 zaměstnanců je víc než dost, hotel či resort s takovým poměrem na Bali je jediný - my. Navíc když je naši hosté tak milují.

Pokud chcete dělat na takových pozicích jako je právě zmíněná pomoc v domácnosti, práci pokojské, čistit bazény, sekat trávník, pracovat na recepci hotelu, tak se budete doopravdy pohybovat v takovýchto částkách, minimálně ze začátku. Třeba by Vás mohli povýšit po několika měsících. Pokud jste si přečetli pozorně celý článek do této chvíle, zjistíte, že si prací na Bali nevyděláte ani zlomek toho, kolik jsou Vaše vlastní náklady, natož nějaké cestování. 

Pokud doopravdy chcete pracovat na Bali, musíte být někdo, kdo něco vážně dobře umí. Za to firmy na Bali platí mnohonásobně více. Ať už instruktor potápění s velkou praxí, jóga master, vrcholný manažer s dlouholetou praxí vedení hotelu a mnoha doporučeními či lékař s kvalifikací. Sice je před Vámi zástup takových lidí, ale v tomto ohledu jsou zde nabídky běžné. Můžete tedy mít štěstí a o takovou pozici se s dobrým životopisem ucházet a třeba ji dostanete.

Pak ale určitě nejste někdo, kdo si chce přivydělat na svoji cestu okolo světa. Pokud Vás totiž místní firmy přijmou, není to na pár týdnů či měsíců. Zaručeně tu zůstanete :-), vždyť Bali, ikdyž je to relativně hodně drahá země na život, tak je to stále ráj. Ráj klidu, teplého moře a nekonečné zeleně. 
Práce (=podnikání) na Bali

Jak jste si asi výše přečetli, život je tu pro normálního člověka drahý. A tak, abyste se uživili, přichází možnost druhá = podnikání....

Pokud se rozhodnete pro podnikání, tak záleží hodně v jakém odvětví. Nejčastěji cizinci pracují v turistickém průmyslu, který je hlavním zdrojem obživy i většiny místních. Ať už zde budete chtít provozovat restauraci, bar, resort, bungalow, či jen pronajímat pokoje ve Vaší vile, je toho potřeba hodně dopředu zařídit. Je zapotřebí si založit firmu a zajistit si víza, pak licence a pak teprve hurá práce. Existují pouze 2 varianty firem, které si můžete jako cizinci zajistit a které jsou pro Vás možné.


TYPY FIREM

PM (Local Holder Company)
- jedná se o firmu s majoritním vlastnictvím indonéského občana, firmu nemůžete vlastnit, pouze s ní spolupracovat a k této spolupráci potřebujete pro start české SRO či IČO. Do firmy vložíte svůj kapitál a jste zaměstnancem firmy na manažerské pozici. Jednatel firmy je balijec (indonésan), Vy jste investorem a zaměstnancem například na pozici finančního či marketingového ředitele. Firma spolu s právním zástupcem pro Vás zajistí pracovní roční víza KITAS (za poplatek cca 50tis Kč/os.), než se tak stane, musíte si sami zajistit na jakékoliv ambasádě Indonésie v zahraničí Byznys víza za cca 15tis Kč (potřebujete garanční dopis svého budoucího jednatele), žádost o Kitas trvá cca 3-6 měsíců. Než tedy budete mít dlouhodobá pracovní Kitas, můžete na území Indonésie pracovat na Business visa jako spolupracovník z české firmy.

Abyste mohli takovou firmu "založit", potřebujete složit garanci cca 2 miliónů Kč na indonéský účet Vaší firmy, nebo garanci jistit majetkem firmy v hodnotě 2 miliónů Kč (1,2 bil IDR). Těmito penězi garantuje firma svůj vznik a zároveň je se svým společníkem (oficiálně vlastníkem firmy) musíte proinvestovat pouze na území Indonésie. Než je vše založeno, nemůžete podnikat. Další náklady za vyřízení firmy se pohybují od 100tis do 200tis Kč za poplatky, úřední kolky, právníka a notáře. Tato firma může vlastnit například nemovitost pro účely podnikání, auta, motorky, atd. Nemůžete však nic z toho vlastnit Vy, jelikož je to majetkem balijského jednatele firmy, i přes to, že veškeré peníze jste investoval/a Vy. Jste pouhý zaměstnanec. Pokud si nevyberete vhodnou osobu, které stoprocentně věřit, můžete přijít o vše. Můžete zaměstnat cizince až jako 11. osobu ve “Vaší” firmě. Zahraničnímu zaměstnanci firma zajišťuje půlroční zaměstnanecká KITAS (cena Kitas je totožná jak Vaše roční), každého půl roku musí takový člověk opustit zemi na minimálně 24h, aby mu byly obnoveny víza a to opět za stejný poplatek. Balijští zaměstnanci nic zvláštního nepotřebují krom smlouvy, úhrady jejich zdravotního pojištění a 13. a 14. platu.

PMA (Foreign Investment Company)
- jedná se o firmu se 100% vlastnictvím zahraniční osoby, tedy Vás. Rozdíl je tedy ve vlastnických právech. Vše, co firma vlastní, je Vaše a nemůže s tím kdokoli jiný nakládat dle svého uvážení. A to včetně nemovitostí firmy, vozového parku, vybavení atd. Náklady na zřízení jsou vyšší než v předchozím případě a to 2 bil IDR (tedy cca 3,8mil Kč). Peníze je nutné opět proinvestovat na území Indonésie. Náklady na Vaše pracovní víza jsou stejné a opět se jedná o roční KITAS. Každý rok musíte tyto víza obnovovat za poplatek cca 50tis Kč/os. Můžete zaměstnat každou 6. osobu ze zahraničních uchazečů, zbylých 5 musí být místní. U cizinců opět s podmínkou zajištění jejich půlročních KITAS. 


ÚČETNICTVÍ

V obou případech musíte vést účetnictví. Dokazujete jak náklady, tak příjmy a měsíční souhrn posíláte každý měsíc na vládu. Jednou ročně dokládáte kompletní daňové přiznání a z rozdílu nákladů a příjmů platíte daň dle Vaši licence z daného rozdílu. 

LICENCE

Licence pro podnikání je nezbytná. Jedna firma (ať už PM nebo PMA) nemůže například provozovat resort a potapěčské centrum. Každý subjekt musí mít vlastní licenci a má jinou výši daňové povinosti. Tedy pokud chcete provozovat víc podnikatelských záměrů, na každý si musíte vytvořit zvlášť firmu. 

Pokud chcete provozovat resort, hotel, pronajímat bungalow nebo i jen pouhé pokoje ve své vile, musíte si zajistit krom firmy a víz, aby i nemovitost měla potřebné licence. Prvně musíte mít licenci na krátkodobé pronájmy IMB. Pokud nemáte přípojku vody z vodovodního řádu města, ale studnu na svém pozemku, a dům slouží k podnikání, pak si musíte zajistit i licenci na vodní studnu, jelikož čerpáte přírodní bohatství k podnikání. Abyste si tyto licence zajistili, potřebujete kompletní stavební projekt domu v originálu vč. razítek stavebního úřadu. Pokud si pronajímáte dům, tak i souhlas majitele. Tím mu však zvyšujete jeho vlastní daňovou povinnost, jelikož nemovitost neslouží jen k vlastní dlouhodobé rekreaci a on ručí svoji nemovitostí za Vás, že nebudete podnikat nelegálně v jeho nemovitosti. Může Vám tak patřičně zdražit nájem i o stovky tisíc Kč ročně. 

S jakoukoli nemovitostí tedy nesmíte nijak nakládat bez těchto licencí, jinak Vám hrozí pokuta až do výše 1 biliónu IDR (cca 1,8mil Kč), vystěhování vládní kontrolou a můžete i přijít o svá víza a majetek na území Indonésie, v nejhorším případě skončit ve vězení a to minimálně na 2 roky. Stejný postih hrozí Vaší prodloužené ruce na Bali v případě podnikání na černo ze zahraničí a stejná pokuta místnímu, který za Vás ručí.


NA ZÁVĚR

Poslední důležitou poznámkou a zároveň odpovědí pro všechny z Vás, kdo nám píšete o práci na Bali. Pracovat na Bali na turistická víza je nelegální. Podnikat na Bali bez firmy, licencí a pracovních víz je nelegální. Jiná varianta legálního podnikání či práce pro cizince na Bali neexistuje. Přijímat zaměstnance, spolupracovníky či pracovníky na krátkodobou stáž je nelegální bez zajištění veškerých výše uvedených nezbytností a uhrazených a zajištěných pracovních víz na min 6 měsíců. Vedení společnosti na Bali ze zahraničí je možné pouze v případě, že na Bali budete mít zodpovědnou osobu na pozici organizační ředitel (ať už balijec či zahraniční pracovník), se všemi právními náležitostmi, která přebírá za Vás kompletní právní a trestní odpovědnost.

A jelikož sami máme v resortu 5 zaměstnanců a 10 externích spolupracovníků, plus nás 2, limity pro zaměstnání cizince máme vyčerpané. 

Teď už nám asi rozumíte, proč to na Bali vážně není tak jednoduché. Mnoho lidí si naivně myslí, že si zde pronajme na rok či dva vilu, bude žít střídavě na Bali a ve své domovině a přes Airbnb bude po zbytek roku pronajímat pokoje ve své vile dovolenkářům. Zajistí si údržbaře, kuchaře, průvodce, zaměstná bez smlouvy a licence další lidi za pár korun (rupií) a bude to tu suprově fungovat :-). Nejhorší na tom je, že o tom, že je to fakt obrovský průšvih, tací lidé vlastně ani nevědí a spolehají na to, že je úřady nenajdou. Díky tomu, že jsme sami měli už 4 kontroly z vlády a to jsme jediní Češi v Candidase, tak tomu zrovna dlouhodobě fungující řešení neříkám. I přes to, že kontroly nikomu nepřeji a vím, že tu je stovky lidí na černo, bohužel stejně tak jako i v ČR, zde platí, že neznalost zákona neomlouvá. A pro život ve stresu a s rizikem, co Vám neustále dýchá za zády, se doufejme nikdo rozumný na Bali nestěhuje. Pokud se tedy budete chtít přestěhovat na Bali a podnikat tu, vážně doporučujeme, buďte opatrní a neudělejte chybu, může se Vám to solidně vymstít....

 

Ahoooj a mějte se moc hezky a držíme pěsti!!!! Všechno, co jste si vysnili, dokážete. Radim


Tagy: Bali | stehujemesenabali | Stěhujeme se na Bali | bali | prace snu | prace na Bali | zamestnani | work and travel | stehujeme se na bali | stěhujemesenabali | Stehujeme se na Bali | Stehujemesenabali


Komentáře pod článek můžete přidávat přímo v odkazu na naší facebookové stránce