Zpět na články

Mít či nemít děti?

27. 05. 2017 | Radim

Už dlouho se těším, až napíšu tento článek. Takto blízko jste nám asi ještě nikdy nebyli. V tomto článku Vás totiž zavedu hodně hluboko do našeho soukromí. Je to něco, co už dlouho po pročítání Vašich komentářů, chci vyslovit nahlas. A schválně, kdo vydrží číst až do konce, protože až teprve tam najdete důvod mé otázky… jen když si to pročtete celé. 

 

Začněme ale úplně někde jinde. Řada z Vás stále nechápe, proč vlastně ten blog píšeme. Proč máme náš facebook. Proč je vše o nás dvou a ne o Bali? Je to snad jen kvůli reklamě na ubytování? Proč tedy nepíšeme jen o tom, kolik máme ložnic, jaké služby poskytujeme a kolik to u nás stojí?

 

Na to je lehká odpověď. Neděláme nic z toho, abychom prodali víc termínů, či se zalíbili co nejvíce lidem. O to nikdy nešlo na prvním místě a doufám, že nikdy ani nepůjde. Píšeme blog proto, abychom našli v tom davu někoho, kdo nás samotné pochopí, kdo bude trochu jako my, kdo nám bude rozumět. Bez takových lidí by nás to tu ani nebavilo. Máme rádi lidi a ještě raději poznáváme nové příběhy. Tolik se od našich hostů učíme žít. A tolik si užíváme jejich přítomnosti. Ne vždy to ale jde s každým…

…určitě i Vy to znáte. I Vy máte skvělé kamarády a známé, Vaši rodinu, se kterými rádi trávíte hodně času a chcete s nimi být. A pak jsou tu i tací, kde prostě víte, že jdou jinou cestou. My se rozhodli už dávno, že takové lidi do našich životů nebudeme pouštět. A takové tu ani neubytováváme.

 

Jaký to má vůbec smysl? …V tom, co děláme, nejde o to, kde jste, ale s kým jste. Jak uděláte pro někoho něco, na co bude po zbytek života jen s láskou vzpomínat? Jednoduše to, že pro něj uděláte něco, co se nedá vyjádřit hodnotami dnešního světa. Ne penězi, ne slevou, ne luxusními doplňky v hotelovém pokoji. Dáte mu kus své lásky k místu, kam touží tak jet. Kus štěstí, kterým nás Bali každičký den obdarovává a velkou dávku pochopení odlišné kultury. Dáte mu kus sebe, kus nás dvou.

 

 

Náš farář nám před 3 lety řekl hrozně důležitou větu. “Vždy si pamatujte, že pro Vaši lásku jste tu jen Vy dva. Ať budete mít děti nebo ne, ať Vás život zavede kamkoli, vždy buďte jeden pro druhého tím prvním, tím hlavním. Vše ostatní je až na druhém místě. Když jeden z Vás bude na dně, zvedněte ho. Když jeden z Vás bude prožívat štěstí, užívejte si ho s ním. Dělte se, doplňujte se. Jste už jen jeden. Pokud v životě přijde chvíle, kdy budete mít děti, držte vždy hlavně při sobě, pak až jsou děti. Dítěti dávejte veškerou lásku, milujte ho, ale vždy buďte rodina. Nikdy však neupřednostňujte dítě před partnerem a nebuďte na něm závislí. To nejdůležitější, co dětem do života dáte, je společná jednota. Děti jednou odejdou z domu a budou dospělé, ale Vy jste spolu nadosmrti. Važte si sebe vzájemně a to předávejte i ostatním.” 

 

Teprve tehdy nám to začalo dávat smysl. Proč se dnes rozvádí tolik rodin? Proč je tolik lidí v páru nešťastných? Proč je tolik přátelství v troskách? Protože tací lidé nedrží vždy pospolu. A děti jsou tím největším příkladem. Pokud místo podpory partnera se rozhodneme mít na prvním místě děti, až se vydají do toho vlastního života, odnesou si vše, co jste je naučili. Ale co bude s Vámi? Budete si tu cestu po těch 20ti letech hledat znovu? Jak moc obtížná cesta to bude? A jaké to bude právě pro Vaše děti, které uvidí pak jen tu bolest. Jediné co si odnesou je mít ten stejný příklad.

 

Cesta, kterou v životě bok po boku kráčíme, je jen a jen naše a vše, co děláme, je z čiré lásky. A na vše jsme tu jeden pro druhého. A to je to nejdůležitější, co chceme rozdávat všem okolo nás. I takový příklad chceme dát jednou našim dětem.

 

Občas nás mrzí, když nám do komentářů pod naše příspěvky o životě, štestí, lásce, píšete, že jediné štěstí je mít dítě. Že je to jakýsi vyšší level. Děti máme moc rádi, ale vždy si tak říkáme, jestli takovým z Vás vůbec dochází, že pro lidi, kteří děti mít například nemohou, tím říkáte, že vlastně toho dokonalého štětí se nikdy nedočkají, že nejsou k tomu souzeni. Že jsou snad méněcenní? Pro spoustu párů je to společný sen tak velký, že pro to obětují roky pokusů. 

Ne, věřte mi, není! Děti jsou radost, dávejte jim tolik lásky, kolik jen můžete, ale vždy buďte tím nejdůležitějším ve Vašich životech Vy dva vzájemně. Nic důležitějšího není. 

 

My dva sice mít děti můžeme, nebo alespoň si to myslíme, ale ještě je mít nechceme. Víme, že to může přijít a když to přijde, tak to budeme muset zvládnout. Život, který žijeme nyní, bychom ale museli úplně změnit. Možná by byl lepší, možná horší, ale nebyl by to ten život, který teď chceme žít. Žijeme přítomností a užíváme si každé maličkosti. Vás, našich dvou rodin, jak té české, tak i balijské, ale nejvíce si užíváme jeden druhého.  A až jednou ta touha společně přijde a třeba už nebudeme moct, tak se nám svět nezboří. Na světě je tolik dětí bez rodin, že budeme nějaké adoptovat a dáme mu ten nejkrásnější domov. Ale to je až až někdy….

 

Pro ty z Vás, kteří jste to tedy dočetli až do konce, vězte, že mít či nemít děti, vlastně není vůbec důležitá otázka. Ta nejdůležitější je, zdali máte vedle toho správného parťáka, se kterým chcete strávit zbytek života? Věříme, že ano ♥️. 

 

Radim


Tagy: deti | Bali | stehujemesenabali | bali | my a deti | nas blog | o cem to je vlastne | stěhujemesenabali | Stehujemesenabali


Komentáře pod článek můžete přidávat přímo v odkazu na naší facebookové stránce