Zpět na články

Je Bali snad novodobé Chorvatsko?

24. 02. 2019 | Radim
     V
 době, když jsme se o Bali začali zajímat my, před cca 4-5 roky, o Bali vědělo tehdy ještě hodně málo lidí, teda krom Australanů :-). Ano, spousta dobrodruhů, cestovatelů a dovolenkářů z našich končin sem zavítala už před tím, ale oproti současnosti to bylo méně, než 1/10 českých a slovenských turistů. Většina těch, kdo na Bali tehdy už byli, jeli za surfem či potápěním. Dovolená zde byla spíše obrovským skokem do neznáma, velké kulturní a cestovní dobrodružství. Takovej “balijskej pravěk” :-). Na českém internetu krom pár článků od potapěčů a surfařů, či diskuzí baťůžkářů, v podstatě nic moc nebylo. Až do momentu, kdy vyšel jeden konkrétní článek (nelze jmenovat) v časopise. My se do Bali díky tomu zamilovali a chtěli ho setsakramentsky poznat. Po tom, co jsme článek shltli jak jednohubku, vyhledali jsme si tento ostrov na mapě. V prvním okamžiku to pro nás bylo něco nepředstavitelného. “Však to je u Austrálie” řekli jsme si :-). Taková dálka. Tehdy vědět, že do Sydney je to z Bali stejně daleko jak do Nepálu a že Austrálie je na šířku stejně velká, jako vzdálenost mezi Portugalskem a Ruskem, asi bychom neměli odvahu se odstěhovat tak daleko. I přes to, že článek se nakonec neukázal jako stoprocentně pravdivý, tak stejně přispěl k tomu, že jsme Bali poznali vlastně úplně jiné, ještě mnohem úžasnější, opravdové… ne jen tu růžovou pohádku. Bez něho bychom totiž nepoznali nic :-).Když se ohlížíme teď zpátky, ano, za ty 3 roky, co tu žijeme, se Bali hodně změnilo. V kuloárech se mluví o velkých změnách, policie promlouvá k lidem v písních a lidé na to slyší. Mnozí se učí předpisy a začínají jezdit bezpečněji. Politici řeší celosvětovou plastovou krizy rychleji, než celá Evropa, staví se o sto šest a mnohem kvalitněji, než doposud. Zavádějí se nové zákony, které pomáhají běžným lidem každý den a hlavně, už se o Bali konečně zajímá i hlavní město Indonésie - Jakarta. Bali je turistickým tepajícím srdcem tohoto čtvrtého nejlidnatějšího státu světa. 70% všech turistů přijíždějících do Indonésie míří právě na Bali. Guvernér Bali před nějakým časem i prohlásil, že očekává v roce 2019 okolo 6 miliónů turistů za celý rok. Zdá se Vám to hrozně moc? A víte, že jen Praha přijala v minulém roce téměř celých 8 miliónů turistů? :-)  Vždy totiž, když narazíme na komentář či hlášku “Bali je teď novodobé Chorvatsko” - kauzu posledních měsíců mezi facebookovými rýpaly, fakt nás to rozesměje. Chorvatsko minulý rok navštívilo 17 miliónů turistů. A víte kolik z toho bylo Čechů? Bez 200tis jeden milión :-). A víte kolik Čechů zavítalo loni na Bali? Pár tisíc.


Co si budeme nalhávat, i my jsme výraznou měrou pomohli tomu, že Češi milují Bali. Byli jsme první doopravdy privátní resort, který přišel s oblíbenými balíčky sestavenými na míru každému hostovi zvlášť. První, kdo vymysleli úplně jinou dovolenou pro hosty, kteří nechtějí jet s nejistotou, co se bude na Bali dít, ale s radostí, že se o ně osobně postaráme od nákupu letenek až po jejich návrat domů v podstatě skoro každý den? Ale taky jsme byli na Bali první, kdo o stěhování na Bali začal psát blog (podotýkám, že o Bali samotném náš blog nikdy nebyl), kdo se snažil inspirovat ty, kdo si nevěří, že dokáží věci, které většina lidí považuje za hlouposti z říše snů, nebo dokonce za nemožné. A jsme za to nesmírně rádi! To, že Bali je mezi našinci hodně oblíbeným místem víme sami. Naše hosty učíme Bali poznávat a milovat úplně z jiného pohledu. A taky víme, proč si ho zamilovávají i všichni ostatní. Atmosféra jako z jiného světa, vůně vonných tyčinek na každém rohu, usměvaví lidé, co moc neznají stres, propojení s bohy na denním pořádku, pohoda, věčné teplo, slunce v podstatě každý den roku. To je ve zkratce Bali.Cestovatelé, co sem nejen z našich končin přijíždí (a nejedou k nám) dělají ale jednu dost zásadní chybu. A my jsme za to vlastně rádi, ač tato chyba právě způsobuje výše zmíněnou hlášku “Bali - druhé Chorvatsko”. Stačí se zeptat přátel, kteří už na Bali byli, co vlastně navštívili. A dozvíte se velmi často, že začali surfařským jihem, pokračovali do Ubudu (střed Bali) a pak nasedli na loď a jeli na malé ostrůvky Gili. Tedy nejturističtější trojúhelník. 3 místa, kam chce jet “prý” každý. 3 místa, která si z těch 6 miliónů turistů ročně vezme více, než 90% ze všech. A přitom tato 3 místa tvoří pouhých 10% plochy Bali. Jakou to má obrovskou výhodu a nevýhodu? Na Bali je ještě spousta málo navštěvovaných překrásných míst. V některých částech Bali skoro po celou dobu mimosezóny je tak málo lidí, že se dívíte, jakto, že tu obchody ještě nezkrachovaly. Je to zároveň výhoda a nevýhoda…Výhoda v tom, že naši hosté s námi poznají spoustu opomíjených míst s atmosférou, která by se dala krájet a chtěli byste si ji zamrazit na později, aby ten pocit štěstí trval věčně. 

Nevýhoda, že i přes to, že vznikla hláška ‘’Bali je druhé Chorvatsko’, někteří obchodníci vážně kvůli nedostatku turistů krachují. Problémem totiž je, že Bali a balijci jsou přímo úměrně závislí jen na turistickém ruchu, protože ten tvoří velkou část všech příjmů místních obyvatel. 

Řekne-li Vám někdo z Vašeho okolí, že na Bali by nejel, protože tam jezdí dneska každý, stačí odpovědět, že Vy nejste každý :-). A nechcete dělat stejnou chybu, jako ta většina, kvůli kterým se to říká…

Užijte si parádní dovolenou na Bali, přece si do toho nenecháte kecat :-)
Vaši Radim a DanielaTagy: Bali | dovolená snů | stehujemesenabali | Stěhujeme se na Bali | bali | stehujeme se na bali | stěhujemesenabali | Stehujeme se na Bali | Stehujemesenabali | dovolena snu | stěhujeme se na bali | Je | snad | novodobé | Chorvatsko | BLBOST | dokonalá dovolená | stehujeme se na Bali | stěhujeme se na Bali


Komentáře pod článek můžete přidávat přímo v odkazu na naší facebookové stránce