Zpět na články

Čím více dobrých lidí poznáme, tím víc NEMÁME RÁDI TY OSTATNÍ

02. 03. 2019 | Radim


Život na Bali, klid a nohy v teple, tak toto chce taková spousta lidí. Ani netušíte, jak často nám přijde vzkaz typu “Mám život v troskách, už to tu nedávám, můžu se za Vámi taky přestěhovat? Najdu práci a jak se tam dá žít?”, jako kdyby život na Bali pro nás byla jen pohádka. Jako kdyby to bylo jen lusknutím prstu. Věřte nám… na jednu stranu je to pohádka, na druhou není.

Co všechno se změnilo stěhováním? A co jsme zjistili ze všeho nejvíc? Pokud se chcete stěhovat proto, abyste před nečím utekli, nedělejte to, dožene Vás to kamkoli na světě. I na Bali budete zažívat stres, asi vlastně stejný jako v ČR a vše rozhodně nebude růžové. Jaká úskalí budete zažívat? Co jsme zažili my a neustále zažíváme?TENDENCE předělávat svět podle obrazu svého

Co si hned poté, co změníte vše, musíte uvědomit? Že svět Vám neleží u nohou a Vy nejste žádný zachránce ani superhrdina. Že život, který se Vám zdá ideální, rozhodně není ideální pro druhé. Na Bali je toho důkazem zejména obrovský rozdíl mentality. Pokud se jí nepřizpůsobíte, Bali Vás nemilosrdně vyžene. Balijci přemýšlí jinak (tedy pokud vůbec přemýšlí, což dost často nedělají vůbec a někdy je to nádherný, někdy na ránu), dokáží vymyslet neskutečný blbosti, nespočítat bez kalkulačky 20 + 15, na větu “mám vážný problém” či “moji blízcí na tom nejsou zdravotně dobře” se smát (aniž by Vám jakkoli chtěli ublížit, oni se smějí všemu a neumí ‘’patřičně’’reagovat na negativní věci), neznají ironii, neznají pomluvy, neznají závist, neznají ten náš evropský uspěchaný stres. Jejich duše jsou tak krásné. Že přijdou ale o 2 hodiny nebo i 3 dny pozdě, bez omluvy, za to se na ně nemůžete zlobit. To je prostě Bali. A slabší, dochvilné povahy, či lidé, co na vše musí mít pravidla, tu jednoduše nemají co dělat. Ti se tu z toho zblázní a nevydrží ani rok. Musíte se stát doslova imunní. Musíte být víc než jen flegmatik, musíte si to zamilovat a žít s tím… tak, jako my.Čím více dobrých lidí poznáme, tím víc NEMÁME RÁDI TY OSTATNÍ

Život Vám způsobí obrovský šrám na duši. Vlastně ne ani tak samotný život, ale lidi v něm, co přichází a odchází. Dříve jsem byl extrémně společenský člověk, co neuměl být ani minutu sám. Neustále jsem vymýšlel způsoby, jak kamarády i známé dostat na návštěvu, na pivo či kafe, do kina či na výlet. Netušil jsem, co mám sám se sebou dělat. Když jsem neměl zrovna nic na práci, najednou jsem se začal šíleně nudit a tak jsem obvolal všechny a někam vyrazil. Pokud nebylo s kým, šel jsem raději zase dřít a postupně se ze mě stával workoholik. Život bez odpočinku. Pak přišel pád z několikaletého vyčerpání a bylo to, bum… stěhování na Bali! Klid, více času, noví přátelé? Jo i ne. Čtěte dál…

Čím více dobrých lidí zde ve svém životě potkávám, tím méně mám rád blízkost všech ostatních. Na Bali se nejde živit jinak, než prací s lidmi. Už téměř přes 3 roky se proto snažíme pro Vás rozkrájet, psát osobní věci, které si často ostatní schraňují někde hluboko v sobě (aby jim ostatní nemohli ublížit), otevřít se světu, snažit se naším blogováním ukázat, že život se dá žít i jinak. Náš život se stal do jisté míry veřejným. Děláme to rádi, ale i neradi, ale vlastně, děláme to z jednoho jediného důvodu - abychom našli mezi tolika lidmi další skvělé lidi, další spřízněné duše, další stěhováky. 

Být s lidmi téměř každý den Vašeho života není až takový problém :-). Problém to začíná být, pokud si vzájemně nesedíte. Nepomáhá ani svěcená voda, ani si říct “jsem v práci!”. A proto jsme se už dlouho zpět rozhodli si naše hosty vybírat, nebrat k nám každého, ale doopravdy se u poptávky více ptát, abychom si byli jistí, že z lidí nevyhoříme. Lidi, kterým chceme s radostí předávat lásku k Bali, lidi, kteří se o nás i Bali doopravdy zajímají a mají z toho radost, né ti, co sem jedou jen ulovit luxusní fotky na chlubítko a status ‘’jsem na Bali!’’. To se nám doopravdy povedlo. Děkujeme za to snad každý den, jaké hosty máme a potvrzují nám to tu všichni okolo nás. Majitelé restaurací, spolupracovníci, instruktoři i naši někteří externisté se nás už tolikrát ptali (bez vzájemného propojení), jak to děláme? Že naši hosté jsou oproti ostatním turistům jiní, že to na nich poznají hned co vstoupí do dveří. Jak? Že se nechovají nadřazeně, jakože “já jsem tu na dovolený až z Evropy, takže mi můžeš za pár korun líbat nohy, bo jsem víc než ty” (pozorujeme to z okolí fakt často!!!). Že z nich září pokora a přívětivost, že toho o Bali fakt hodně vědí, ač jsou tu teprve den dva. Nejen že místním projevují respekt, ale chtějí i poznat ten život za oponou, ten neveřejný. Že mluví, ikdyby jen v pár slovech, místním jazykem. A nás to neuvěřitelně těší, že jsme je všechno už dopředu naučili. Však každého hosta připravujeme desítky hodin před dovolenou na vše. Jedině to zaručí, že my jsme spokojení, okolo nás se šíří radost a hosté zažijí něco, co se nedá popsat slovy.

Jenže, než se k takovým skvělým lidem dostaneme, je to cesta tmavým trnitým lesem plným nástrah, nebezpečných tvorů, obav, nočních můr a častého křiku o pomoc někde z dálky. Někdy na Vás něco vyskočí a snaží se Vás vyhnat zpět na okraj lesa. A to zažíváme snad denně. Díky našemu odkrytému životu, kde si na nic nehrajeme a víte o nás tolik, nejen najdeme ty správné, na které se fakt těšíme, ale i všechny ostatní. Kéž by těch ostatních alespoň nebylo 90%. 

Jsou to lidi čekající skoro zadarmo zázraky a poté nepříjemní burani, když jim poděkujeme, že ne. Lidi, píšící neustále dokola o pomoc, a když se omluvíme, že to nejde, ještě po Vás hodí ne příliš lichotivá slova. Lidi, co nám píšou jen, aby nás naštvali, nejen hateři, ale i ti, co jsou líní jít na strejdu googla nebo náš blog, než se blbě zeptají na počasí na Bali či jestli je zaměstnáme. Lidi, co se nám snaží otrávit každý den. A čím dál víc jsou zprávy od takových lidí ubíjející. Často už nechci ani trpělivě odpovídat na zcela zbytečné dotazy a nesmysly. A není to jen blogem. Můžete být sebepozitivnější člověk, ale toto je prostě na budku. Mám na to jediný lék, ignorace, soustředění se pouze na ty, co máte rádi = Vaše stěhováky a hlavně sami na sebe. Jenže to ovlivňuje pak vše….

A tak zjišťujeme, že jsme vlastně strašní asociálové :-)))…. že milujeme naše hosty, ale nemáme rádi jakékoli jiné turisty. Že se lidem, co nejedou k nám, obloukem vyhýbáme, aby nám neubližovali ještě víc. A že když nás na ulici někdo pozdraví s větou: “Hele, ahoj, Vy jste jako to stěhujeme se, že?”, navíc se často ani nepředstaví, tak na to řeknu tak akorát naštvaně “a kdo seš jako ty??!” Bo když už někdo nezná ani naše jméno, my nejsme žádný “TO”.

Ti, co si naše jména pamatují a nic po nás však nechtějí, jen se třeba usmát, rádi nás sledují, ale nemohli k nám, strašně rádi se s Vámi zastavíme na pár slov, popřát si krásný den a usmát se :-). Dokonce takovým i strašně rádi od sebe poradíme. Ani nevíte, jak nás to potěší…. takových lidí však potkáváme šíleně málo :-(.HLAVNĚ NEVYPADAT NA INTERNETU JAKO DEBIL

Neméně důležitá je i Vaše IMAGE. Už jsme tolikrát slyšeli, že působíme na našich instagramech a faceboocích, jako pár magorů. Že jsme namyšlení, arogantní nebo excentričtí a přitom jsme v reálném životě naprosto v pohodě. 

Co je divné, že si neuvědomujeme naprosto žádný rozdíl mezi naším vzhledem na sociálních sítích a realitou. Jsme prostě dva blázni. Mohli jsme se v ČR válet v penězích, zalézt si do svého království a nikde nebýt vidět. Jezdit ve sportovních autech a koupit si třeba krásný dům. A místo toho jsme všechno nainvestovali do podnikání na Bali, s obrovským rizikem, že o všechno, co jsme kdy měli, přijdeme. A to jsme v době, kdy jsme se poznali, byli oba chudí studenti bydlící v pronájmu, já se spoustou dluhů, vydělávajících si po brigádách 5-7tis měsíčně a na vše našetřili až spolu za ty roky. Fakt tvrdě makali, abychom především sobě ukázali, že na to máme. Jsme prostě tým. 

Máme jednoduše radost ze života, máme rádi smích a nesnášíme umračené, a věčně kritizující lidi, jakými jsme i sami bývali. Nesnášíme někomu něco dokazovat. Nesnášíme povýšené lidi, či ty, co nemají rádi pejsky či kočky. Máme rádi společnost fajn lidí, naše čtyřnohé lásky považujeme za naše děti a spolu s Dančou máme i vlastní slovník “cizích” slov, kdy třeba i každé zvíře má od nás úplně jiný název. Pes = pšík, kočka = čičík, srnka na poli = srněčka, více jak 3 srnečky = moc srnečka. Jooo, jsme magoři, co se milují nade vše. Pokud toto znamená být arogantní - ano, máme očividně být proč a nestydíme se za to.
Pokračování pod fotkou...
KRÁTKODOBĚ DLOUHODOBÁ PŘÁTELSTVÍ, aneb nikdy jsme něměli tolik skvělých přátel a přitom si nepřipadali tak sami.

Občas (celkem často) se nám stane, že z hostů se vyklubají fakt báječní přatelé na život. A že už jsme jich poznali hned několik. Jenže, oni přijedou a zase odjíždí… a ač se snažíme vidět vzájemně každý rok (ať už znovu u nás na Bali, nebo v ČR jak jedeme my za rodinou), tak to jednoduše člověku nestačí. To stejné a ještě důležitější je se starými přáteli, které milujete… ano, stěhováním tak daleko z nich velkou řadu ztratíte. Je to jak vztah na dálku… když se nevidíte, jednoduše srdce po nějakém čase ochladnou a už to nikdy nebude jako dřív. A nemůžete jim to mít ani za zlé… 

Horší je to s přáteli ale tu. Mezi komunitou našinců tu není téměř nikdo, koho bychom vlastně znali. Ani netušíme, jestli tu nějaká česká či slovenská komunita je a existuje. Za 3 roky se s námi spojilo reálně jen asi 5 čechů a 3 z nich už vlastně na Bali ani nežijí. Ti nám tehdy řekli, že nás stejně ostatní pořád jen pomlouvají, ač do dnes nevíme vlastně proč a tak jsme se ani nesnažili. Zbytek se nám tedy pravděpodobně buď efektivně vyhýbá, nebo možná my jim. 

Ještě že máme v ČR alespoň pár fakt nejlepších přátel, u kterých nic z toho výše napsaného neplatí a zůstanou v srdci navždy úplně stejně! No a tím nejdůležitějším a nejlepším přítelem jsme vlastně s Dančou jeden druhému. Bez toho bychom asi na Bali žít nikdy nedokázali… 

Bali je ráj pro život se spoustou kompromisů, převažujících k dobru. Bali je zároveň pro život do jisté míry peklo, které ale nikdy netrvá déle, než pár chvil. Pak se mu podíváte do duše a odpustíte úplně vše zlé a budete ho zase milovat…. Na Bali se nejde za to všechno zlobit, protože když život tu srovnáme s uspěchanou Evropou, žije se nám tu mnohem lépe. Ač jsme v ČR vydělávali více peněz, dostávali ocenění, měli hromady kamarádů, žili v krásném bytě, měli fakt dobré auto, na Bali se cítíme více doma, než kdekoli na světě jsme byli. 

Život není hon za tím, co si vysníte …. Život je sen, který se pomalu začne stávat realitou. Jen na něj nespěchat. (Radim)

To je Bali, to je náš život bez příkras, to jsme my a hledáme Vás… naše stěhováky, naše nejen hosty, ale i nová přátelství a naděje, že společně to nebude jen “dovolená”…

R+D


ANKETA NA ZÁVĚR:

:-) Děkujeme, že jste to prolouskali až sem. Tak pro Vás si na závěr si dáme malou anketu, odpověď prosím pište do komentu na náš facebook pod článek. 

!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
Jste jako my v minulosti, kdy jsme ke štěstí potřebovali mít okolo sebe neustále spoustu lidí? Nebo jako my v současnosti, kdy jich chceme naopak minimum, za to jen takových, kteří nám za to doopravdy stojí? (naši stěhováci a ti nejbližší). Napište, co si o tomto článku a o nás myslíte. Děkujeme
Tagy: podnikani | Bali | Stěhujeme se na Bali | dovolená | bali | stehujeme se na bali | dovolena | Stehujeme se na Bali | podnikání | turista | stěhujeme se na bali | asociál | nemám rád šmouly | přátelství | turisté | češi na bali | češi v cizině | život jinak | majitelé resortu | podnikání v cizině | lidi | cesi na bali | stehujeme se na Bali | stěhujeme se na Bali


Komentáře pod článek můžete přidávat přímo v odkazu na naší facebookové stránce