Zpět na články

Balijská architektura - jak žijí a bydlí místní - část 1.

25. 03. 2018 | Radim

To, jak žijí místní a to nejen ti chudí, ale i bohatší, víme osobně již dlouho. Je v tom řada spojitostí a samozřejmě to ovlivňuje božské klima a stálých 30st C po celý rok. Avšak, jak a kdo vlastně na Bali domy navrhuje, když ne architekt, jsem se musel mnoha místních zeptat, protože články na internetu na toto téma v češtině a téměř ani v angličtině nejsou. 

Pravidlo “zeptej se minimálně 3 lidí a když ti odpoví to stejné, můžeš tomu věřit” v tomto případě bylo zcela na místě! Pokud netušíte o čem mluvím, čtěte dál…Než se tedy vrhneme společně do zákulisí navrhování, musím Vám vysvětlit, jak jsem to pravidlo myslel :-). Balijci jsou úžasní lidé, lidé bez stresu a potřeby někomu neustále něco dokazovat. Hodně se liší svojí mentalitou od nás “zápaďáků”. My tomuto stavu říkáme “vymazáno v hlavě” :-). V žádném případě to nepochopte zle!!! My se takové mysli snažíme celkem usilovně dosáhnout také už skoro 2 roky! :-) 

Ale protože balijci často nemají kvalitní vzdělání, základní škola je nejběžněji tím posledním, co studovali a tam je učitelé naučili max vše o hinduismu, jak se správně modlit a postupovat na ceremoniích a indonéštinu (rodná řeč je balijština a ta není oficiálním jazykem Bali), tak mnoho jiného už ve svém vzdělání nedosáhnou. Učitelé angličtiny jsou často na stejné úrovni, co žáci a učí je to ještě blbě. A matematika se učí pomocí kalkulačky. A tak naši úžasní balijci fakt mají prázdno. Většina z nich nezná ani svůj vlastní ostrov, necestovali dál jak 70km a to jen párkrát za život, natož, aby věděli něco o světě. Žijí si v poklidu a bez starostí, protože starosti západního světa jim krom turistů nikdo nikdy neukázal.  

Když se tedy balijce, Vy jako turista, zeptáte na nějakou komplikovanou otázku typu: “jak a kdo navrhuje běžný dům pro rodinu?”, téměř nikdo neví. Ale protože balijec je od přírody nesvůj, když neví, a považuje to za potupu, tak raději si vymyslí hezký příběh a říká ho skálopevně s přesvědčením, že je to naprostá pravda. A tedy jsme zpět k pravidlu tří!! :-) Pokud Vám minimálně 3 balijci odpoví stejně, bude to pravděpodobně pravda :-) (není to ale na 100% jisté!). Proto, abyste mému článku ale plně porozumněli, musíte nejdřív pochopit balijce samotné a jejich mysl a tradice.KOLIK ŽIJE V JEDNOM DOMĚ LIDÍ?

Na Bali nikdy neexistoval žádný státní sociální systém podpor či důchodu, žádná mateřská, žádná nemocenská. Systém, který si ale už od pradávna místní obyvatelé vymysleli, aby je nic moc netrápilo, s tou architekturou však skvěle souvisí.

Rodiny tu totiž žijí po celé generace pospolu. Každá rodina chce mít syna, jelikož syn je záruka krásného důchodu. Abyste pochopili, když máte dceru, dcera se provdá a stěhuje se automaticky do rodiny svého manžela a opouští tak své rodiče. Samozřejmě, že se můžou kdykoli scházet, ale už tam není, když rodiče potřebují. Za to syn se nikam nestěhuje, ale jeho manželka se stěhuje k nim domů. Manžel se stará o příjmy a obživu a manželka o děti, rodiče manžela a domácnost. Proto i na Bali dost často nezůstanou novomanželé pouze u jednoho dítěte, ale chtějí jich hned několik. Náš Made nám vysvětloval, že musí mít určitě děti čtyři, protože první se prý narodí holčička. A on chce syna. Ale, co kdyby první syn chtěl odjet za prací pryč? Tak musí mít ještě jednoho. No a protože je pravděpodobné, že to může být znovu holčička, tak si raději udělají další :-). A tak si představte, že Vás bydlí v jednom domě třeba 10-20. Prarodiče, rodiče, tetička či strýček a jejich děti a děti jejich dětí. Ti společně tvoří obrovskou komunitu rodiny. A když pak přijde na svatbu, je na ní 400 lidí a stačí se zeptat: “Made, kdo je toto?” A zcela přesně je to nějaký strýc, teta, sestřenka, či bratranec z 10. kolene. Na svatbu krom rodiny a úplně nejbližších přátel a sousedů, místní jiné lidi nezvou. NÁBOŽENSTVÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Balijský domov netvoří, jak jsme my zvyklí, ložnice, obyvák, kuchyň a sklep. Balijská domácnost má úplně jiné náležitosti a pravidla. Domácnost balijců obsahuje z 50% tu nejdůležitější položku a to domácí chrám. 90% všech obyvatel je svým vyznáním Hindu. (pozn.: Balijský hinduismus je jedinečný a od toho Indického se velmi liší). Každý balijec proto má doma svůj domácí chrám. Místo, které patří uctívání bohů a předků, ale i každodenním rituálům obětin a darům bohů, aby se měli obyvatelé takového domu dobře a byli v bezpečí. Odhání tak vše zlé a každý den si přivolávají posvátno a pozitivno. Domácí chrám spolu s Bale či Gazebem pro přípravu obětin tvoří často až 50% plochy pozemku.

A jelikož běžný balijec nepatří dle našich měřítek zrovna k bohatým, zbytek domácnosti je velmi prostý. Hlavní dominantou a vlastností jejich domácnosti je však život venku. Balijci mají jen troje plně uzavřené typy místností a těmi jsou ložnice, turecký záchod a sklad potravin. Počet ložnic se odvíjí od počtu obyvatel domu. Velikost každé z nich je mezi 6-9m2. Ložnice nemají krom dveří žádné větší otvory typu okna, ale pouze větrací otvory a úzká okýnka, aby se do místnosti nedostalo moc světla a zůstávala tak chladnější než zbytek domu. Záchod, jak jsem zmínil, je turecký, tedy “díra” a koupelna bývá jen sprcha na venkovní fasádě, často ani to ne. Taková zajímavost mimo řečí - balijci nepoužívají toaletní papír, ale pouze vodu. Zbytek nechám na Vaší fantazii :-)! 

Dalšími částmi domu je otevřená černá kuchyň, kde se vaří na ohni, a mnoho různých druhů gazeb (zastřešených altánů), které slouží k meditacím, přípravě obětin pro bohy a ceremonie, vaření, ale i prostý odpočinek. Spolu s rodinou vždy bydlí nějaký ten pes či kočka, kravička, prasátko a miliarda slepic. Další zajímavost, slepice na Bali nemají kurníky - žijí stejně jako ostatní zvířata volně a spí na stromech (i s kuřátky) - od té doby s Dančou říkáme, že máme na Bali i kuřecí stromy :-)))).

Jelikož je tento článek na delší vyprávění a určitě taky musíte dělat i něco jiného než si číst náš blog, protože v Evropě běží čas rozhodně rychleji než u nás :-), více o tom, jak balijci žijí a kdo fakticky jim takový dům navrhuje, napíši zase příště :-)….

Krásný den Vám všem…

Radim

PS: toto se ze zázemí hotelu ani s cestovkou při své dovolené fakt nedozvíte a už vůbec do takového soukromí nenahlédnete, proto pokud chcete doopravdy poznat Bali a jeho úžasnou atmosféru, přijeďte k nám ;-).


Tagy: Bali | stehujemesenabali | Stěhujeme se na Bali | bali | stehujeme se na bali | stěhujemesenabali | Stehujeme se na Bali | Stehujemesenabali | balijci | balilife | balistyle | home | domov | balijský domov | balijská mentalita | mentalita | rozdíl myšlení | jak žijí balijci | jak se žije na Bali | co turista nepochopí


Komentáře pod článek můžete přidávat přímo v odkazu na naší facebookové stránce