Zpět na články

6 největších omylů o Bali

20. 01. 2019 | Radim       Před pár dny jsme Vám psali o největším restartu, který právě teď zažíváme. Ano, na světě si vždy můžete najít to dobré a i to špatné, ale pokud nejste spokojení sami se sebou, nikde nebudete doopravdy šťastní. A tak jsme se přestali bát Vám říkat i to zlé, co se nám v životě děje, protože pokud si nezačneme uvědomovat, že ne vše je skvělé, jak máme poznat to dobro? Svět není vždy jen idilka a nemusíme mít neustále jen růžové brýle. Ale když už budeme zcela upřímní, bez okolků a servítek, je důležité si i  říct, v čem se většina z Vás tolik plete o ráji, ve kterém už nějaký ten pátek žijeme… proto jsme se rozhodli, že Vám napíšeme seznam těch největších omylů, co o Bali v evropských končinách kolují….
1. ODPAD VŠUDE KAM SE PODÍVÁŠ

Tak často slýcháváme, že Bali je špinavá zaostalá země. Ale věděli jste, že už platí na Bali zákaz igelitových tašek v obchodech? Většina restaurací přešla na papírová či bambusová brčka a i v Mekáči pro jistotu nedostanete brčko ani víčko žádné :-) a to ani na Drivu. A že už je i schválený zákon, který by měl do pár měsíců zakázat veškeré jednorázové plasty na celém Bali? Díky organizacím typu Trash Hero, Green Bali a dalším, se to všechno podařilo prosadit daleko dříve, než v celé Evropě. A ač je u Vás teď nejpopulárnější zpráva, že Itálie zakázala plastové ušní tyčinky, u nás raději zakázali do půl roku prodej úplně všech jednorázových plastů.  TAKŽE BALI-EVROPA 1:0 :-)

Druhak je nutné si říci, jak to doopravdy bylo s odpadem na Bali. Ano, Bali je země třetího světa patříci do Indonésie. Historie moderního Bali začíná teprve před pár desítkami let. Lidé tu ještě před 50ti-60ti lety chodili nahoře bez, jen v šátku zvaném Sarong, žili v poklidu s přírodou a turista byl pro ně nepředstavitelný pojem, protože sem přijel maximálně nějaký badatel, cestovatel. Žádné plasty neznali. Jedli z proutěného košíku s banánovým listem místo tácku a nápoje uchovávali v bambusu. Nepotřebovali příbory, jedli a jedí do dnes jen pravou rukou. Nejen proto balijci říkají, že “jíst jídlo příborem je asi jako milovat se přes tlumočníka.” (citát z úžasné knihy “Muž, který se rozhodl být šťastný”). A tak použité banánové listy házeli na kupu za dům, kde to jednou týdně spálili. To dělají do dnes… 

Milí přátelé, plasty jsme do tohoto ráje dovezli my! My turisti… a nikdy jsme jim ale neřekli, co je na tom špatně. Však jsme si to ani sami ještě nedávno nemysleli v našich končinách…. Většina lidí, myslících si výše uvedený omyl, nikdy nebyla jinde, než v Evropě a Bali je jediná část JV Asie, kde byli. Byli jste někdy v Indii, v Číně, na pobřeží Malajsie, na jiných ostrovech Indonésie, nebo pevninské části Thajska? Nebo i v hodně částech Evropy? Bali je oproti tomu docela hodně čistá země… a jediným východiskem krom zákazů je výchova mladých generací po celém světě a velká podpora i z Vaší strany. 2. CO BUDU NA BALI JÍST? REJŽI DLOUHO NEZVLÁDNU

Snad úplně každej, co k nám jede, si tento fakt vtipný omyl myslí. Balijská kuchyně je samozřejmě založená na rýži. Balijci skoro nic jiného nejedí. Jenže věděli jste, že na Bali je 6 druhů rýže? A každý se používá k různým druhům pokrmů? A že to fakt není jediné, co se tu dá jíst? Díky mnoha západním investorům, kteří vytvořili tolik úžasných míst, se tu s balijskými šéfkuchaři tvoří doslova zázraky. Na dovolené na Bali fakt nezhubnete! Ale co je ještě úžasnější? Že ani nepřiberete. Veškeré suroviny se tu v restauracích a místních stáncích připravují z čerstvých surovin. Žádná pomocná Éčka, žádné chemické “usnadňovače”. Žádné koření ze sáčku. 

Chcete si dát džus? V každé dobré restauraci či warungu Vám rozmixují čerstvé ovoce, žádné krabičáky! Když už je potřeba něco zahustit, používají se různé druhy ořechů. Je potřeba koření? Stačí si ho utrhnout a v hmoždíři rozdrtit. A hlavně! Takový výběr restaurací a dobrot jsme ještě neviděli nikde na světě… Najdete tu spousty i mezinárodních kuchyní s balijskou příchutí. Však i my všem hostům, co si myslí, že budou jíst 2 týdny rýži, říkáme “Když my přijedeme do ČR, taky nejíme v kuse jen svíčkovou s pěti.” 

Milujeme jednoduše různorodost a díky obrovské konkurenci na Bali se tu majitelé restaurací předhání s úžasnými pochoutkami jak čistě balijské, indonéské, ale i mezinárodní kuchyně. Jednoduše dovča na Bali je jedno velké gastroporno! Proto si NIKDY nekupujte plnou penzi či all inclusive, to je největší chyba, jakou při cestě do tohoto ráje můžete udělat.3. NA BALI JE VŠECHNO PŘECE TAK LEVNÝ

Tak tato fráze mě vždy dokáže rozesmát. Ano i ne. Pokud projíždíte zemi s baťůžkem na zádech, nemáte nároky na to, kde budete spát, jíst a jak se budete přepravovat, tak ANO. Levnými hostely, homestay a vilkami místních, stánky u silnice s jednou pánvičkou a 1l oleje na celý den, warungy s plastovými židlemi a tureckým záchodem (v těch lepších případech) za směšné ceny, je Bali doslova poseté. Dá se tu půjčit slušně ojetá motorka, která servis viděla před pár lety naposledy, za pakatel. Ano, Bali jde projet i velmi low-cost a pro řadu z Vás to může být úžasný zážitek a obrovské dobrodružství. Naprosto souhlasíme a věříme, že ti, co takový styl cestování milují, si to doopravdy užijí. I pro ně je Bali tou správnou destinací.

Je tu na druhou stranu i to velmi drahé a vysoce kvalitní. Na Bali najdete i privátní resorty za stovky tisíc kč na týden, špičkové vily na útesech a hotelové komplexy nejvýznamějších světových značek. Najdete zde gurmánské restaurace, kde za oběd dáte stejně, jako cestovatel s baťůžkem za týdenní pobyt. A že jich není málo. 

Co je paradox, rýži tu o moc levněji než v ČR nekoupíte ani na trhu. Ovoce je sice výrazně levnější, ale třeba mléčné výrobky a uzeniny stojí i 10x tolik, co v Evropě. (viz kostka másla za 120kč). Alkohol min 3-4x dražší (lokální pivo startuje na 40kč za malé v obchodě, 50kč v restauraci, dovozové klidně i 300kč za malé pivo).

Co tu tedy dost často chybí je ten zlatý střed. O to se právě snažíme my se svým vlastním konceptem dovolených na míru. A daří se to… děkujeme za to, že máme spoustu úžasných stěhováků, kteří právě naše služby ocení. 
4. BÍLÉ PANENSKÉ PLÁŽE, VŠUDE, KAM SE PODÍVÁŠ

Už jsme měli řadu poptávek těch z Vás, co nám psali, že by rádi válecí dovolenou na bílých plážích s kokosovými palmami. OK, to bude celkem těžký vymyslet :-). 

Bali je sopečný ostrov! Sopečný znamená, že bílé plaže jsou velká výjimka. 80% všech pláží na Bali je černých nebo šedých. Pár bílých tu přece jenom je a všechny inzeráty a fotky cestovek jsou samozřejmě hooodně upravené… ty vysloveně bělostné jsou z rozdrcených korálů a pískovcových skal na jižním poloostrůvku Bali zvaném Bukit. Pak tu máme uměle vytvořené pláže s naveženým pískem (ne z Bali!) před hotelovými komplexy na Nusa Dua a pár plážiček okolo Bali (dajících se napočítat na prstech jedné ruky), které jsou smíchané ze 70% světlého písku a 30% černého, které vznikly z rozdrcených korálů v zátokách.  

Musíme však uvést na pravou míru, že tu je řada paradoxů. Jih a západ Bali je surfařský s velkými vlnami, kde není radno často do vody vůbec chodit, pokud nejste právě milovníkem surfingu. Bukit pod letištěm s vysokými skalními útesy skrývá několik skvělých pláží a plážiček, které stojí za to je navštívit. Kde se vyblbne doopravdy každý. Jižní poloostrůvek Nusa Dua je díky umělému písku zase při odlivu jedna nehnoucí se voda, kde jdete kilometr a vodu máte stále po kolena. A na východě Bali je moře klidnější ale ne extrémně mělké, kde se dá i plavat. Zhruba v našich končinách na východě Bali se láme Indický oceán a Bali moře a tedy nad námi více na sever Bali už začínají pláže jen a jen černé, horké, neustále rozpálené a hlavně hodně rybářské. Posledním místem, které ještě nebylo popsáno, je severní část Bali v blízkosti Jávy (cca od Loviny), kde je šedý písek a poklidné moře. 

Bali jednoduše není vysloveně plážová země. Kdo chce jet na Bali jen kvůli bílým plážím a nezajímá se o to nejdůležitější, a to kulturu, neuvěřitelně krásné náboženství, naprosto odlišnou mentalitu místních, klid a překrásnou přírodu od východu, přes střed Bali až po sever, nebude se mu na Bali líbit.5. NENÍ NÁHODOU TEĎ SEZÓNA VÝBUCHŮ SOPKY? JAK TO VYPADÁ S TOU AKTIVNÍ SOPKOU NA BALI?

Tomuto dotazu, který nám přijde min jeden do týdne, celkem rozumíme. V Evropě je něco jako aktivní sopka, zemětřesení či monzum něco, co si nikdo neumí reálně ani představit. A z toho, co neznáme, máme jednoduše strach. Naše odpověď však často bývá: “aktivní sopku tu máme, dokonce máme 2 na Bali. No a ještě dalších více jak 150 v celé Indonésii. Co by s nimi mělo prosím být :-)?” 

Když v roce 2017 zažila nejvyšší sopka Bali - mt.Agung svoji erupci po dlouhých 54 letech, z dočasně neaktivní sopky se znovu stala aktivní. Ale tenkrát všechny média světa hledali zejména senzaci. I my jsme byli první den absolutně vyděšení, protože jsme nikdy nic podobného nezažili a nevěděli, co se bude dít. S postupem času jsme si na to ale zvykli. Ač se nikomu nic nestalo, erupce trvala jen 3 dny, a jediný problém to způsobilo zastavení leteckého provozu nad střední Indonésií na 3 dny, tak si všichni představovali, že vybuchuje celé Bali. A přitom oblast sopky je zhruba 2% velikosti Bali a nebezpečná oblast byla necelé 3% z celé plochy tohoto krásného ostrova. Ano, lidé byli z podhůří sopky evakuování. A pro srovnání si teď představte, že Agung je naše Sněžka a evakuována byla Pec pod Sněžkou, Špindlerův mlýn a Horní a Dolní Úpa. Zasáhlo by to snad nějakého toho Japonce pobývajícího na své dovolené v Praze? Nebo někoho, kdo jel do Hradce Králové? Nebo třeba snad Český Krumlov? Vážně? :-) Joooo Bali vážně není jediná sopka. 

Když se mrkneme na statistiky zemětřesení, tak za posledních 10 let bylo přímo na Bali jen pár zemětřesení a nejsilnější 4,7. Což znamená, že Vám pár sekund lehce vibruje okno. Za to na sousedním Lomboku jich bylo několik tisíc a to nejsilnější minulý rok. Bali to výrazně nijak neovlivnilo. Vtip je v tom, že v celé Indonésii je zemětřesení každý den, někdy i klidně 10 za den. Ale většinu na Bali nikdy neucítíte. A ty co ano, párkrát do roka, s klidem my všichni, co tu žijeme, přecházíme. U zemětřesení do 4,9 nevylezeme ani z postele a jdeme spát dál. A když by bylo nejhůř, náš resort je postaven do 9stupňů, takže nejhorší, co se může stát je, že na zem spadne obraz či se Vám vyleje pivko.  

Pokud se doopravdy bojíte zemětřesení tak moc, tak vězte, že pro nás je strach ze sopky a zemětřesení asi tak stejně velký, jako když Vy se v ČR bojíte vychřice či povodní. 


6. ACH JO, POŘÁD MÁ JEN PRŠET

Posledním dnešním omylem je předpoď počasí. Lidé mají neustále zafixované v hlavě, že jsou na Bali 2 sezóny. Suchá v létě a dešťová v zimě. Netušíme, kdo programoval aplikace předpovědí počasí, ale například teď je ta proslulá dešťová sezóna. Máme leden a appka hlásí déšt na dlouho dlouho dopředu každý den. A ejhle, ono svítí sluníčko. Dokonce právě teď je podle našich mobilů bouřka a na nebi přitom pár mráčků. 

Ještě tedy k obavám z dešťové sezóny Vás všech, kteří právě čekají na léto. Ani v ČR už není počasí, co bývalo. Pokud si stále myslíte, že v létě má být v Evropě hezky, na podzim sychravo a barevné listí, v zimě krásný bílý sníh už od prosince a na jaře okolo 20C a vše rozkvetlé, tak mi řekněte, kdy to tak naposledy doopravdy bylo. Na Vánoce břečka, na Silvestra prší, na jaře 30, v srpnu 19. Jo, to jsme zažívali posledních pár let i my, než jsme se rozhodli přestěhovat. Ano i na Bali to je už dávno jiné. Žádná dešťová sezóna v tom právém slova smyslu tu dlouho nebyla. Ano je pravdou, že od listopadu do března tu občas zaprší. Ano jednou za 2-3 týdny. A když zaprší, tak to fakt neznamená změnu počasí. Je stále krásných 30 a většinou hned po dešti vysvitne sluníčko. Nezmění se v podstatě krom vlhkosti naprosto nic a navíc se ještě úžasně pročistí vzduch. Zcela narovinu, dešťová sezóna na Bali se stala naší nejoblíbenější časti roku…. proč? Protože tento nesmyslný strach turistů z deště tu zajišťuje každý rok minimum turistů a tak tu je naprostá pohoda, prázdné pláže, památky bez foťáků a blesků. Tak je to alespoň u nás, na klidném východě. A to máme prostě nejraději…

Tak jo, kolik z těchto omylů jste si doopravdy mysleli??? Napište nám do komentáře…

R+DAD.____________________________________________________________________________________________________HLEDÁTE DOKONALOU DOVOLENOU SE VŠÍM VŠUDY? NA MÍRU A V TAKOVÉM KOMFORTU, ŽE SI BUDETE SPÍŠ NEŽ NA HOTELU PŘIPADAT JAKO DOMA? A HLAVNĚ S NÁMI OSOBNĚ? 


Pokud hledáte dovču, kterou jinde nezažijete, plnou dobrodružství bez turistických nesmyslů. Bez ubytování v neosobním hotelu plném turistů, ale v našem privátním resortu na Bali, se zážitky a výlety v ceně, s řidičem, spa procedurami, průvodci, autem či motorkami, vlastním kinem a úžasnou zahradou, bazénem, výhledem na moře a spoustou dalšího... tak nám napište na náš facebook do zprávy či na email bali@archpacak.com a my Vám s radostí tu nejlepší dovolenou Vašeho života připravíme... a nejsou to jen krásná marketingová slova - však se mrkněte, co o nás napsali naši hosté ve svých recenzích --> https://stehujemesenabali.cz/doporuceni


VÍCE INFORMACÍ A CENY NALEZNETE ZDE: https://stehujemesenabali.cz/dovolena/

PS: pokud nejste pevně rozhodnuti, že takovou dovolenou chcete na 100%, prosím prvně si pročtete vše o našich dovolených na našem webu. Z důvodu omezeného času a jiného časového pásma odpovídáme pouze na vážné poptávky s rezervací v den, kdy si o poptávku píšete. Děkujeme mnohokrát za pochopení R.Tagy:


Komentáře pod článek můžete přidávat přímo v odkazu na naší facebookové stránce