Zpět na články

3 životní moudra, bez kterých se nikdy nebudete mít dobře

09. 12. 2019 | Radim

     

     Za poslední dobu se něco změnilo. Něco v nás, ale i okolo nás. Dostali jsme řadu životních lekcí, potkali zvláštní ale i úžasné lidi, přečetli spoustu knih a začali přemýšlet nejen co dál, ale kam dál. Zní to jako krize středního věku, že? :-) Ne nebojte… nepíšu tu katastrofické scénáře, a rozhodně ani nic zlého. Nehodláme se ani stěhovat jinam, ani měnit to, co tak milujeme a rádi děláme. Vše o čem mluvím, se probudilo uvnitř nás. Mluvím o třech životních moudrech, které nás pomalu posouvají dopředu a které jsme si postupně po dobu, co žijeme na Bali, nejen uvědomili, ale i začali se jimi řídit. Tři životní moudra, bez kterých se nikdy nebudete mít doopravdy dobře. 

Běžná otázka v angličtině „how are you?“ je brána všude po světě jako zdvořilostní otázka. Automatická odpověď na to je „great“, aniž by se člověk zamyslel a odpověděl podle pravdy. Zkuste někdy ale odpověďět „shitty“ nebo „right now horrible“. A většina lidí, jak to neočekává, tak to ani nevnímá. Pro cizince je to totiž víc pozdrav než otázka, jak se skutečně máte. A tak Vám dnes napíšu, co udělat a čím se řídit, aby odpověď „I’M FINE, OR GREAT“ byla tou nejvíc upřímnou, až se Vás na to někdo znovu zeptá.
NECHOĎ DO PRÁCE JEN PRO PENÍZE

První moudro je celkem jednoduché a zvládne ho naprosto každý z Vás! Vstáváte každé ráno s pocitem, že „jdu do práce, abych si vydělal peníze, abych měl na zaplacení všech účtů, abych si vydělal něco navíc, co můžu utratit za to, po čem toužím?“ Tak to děláte největší chybu svého života. Takovou práci raději rychle vyměňte nebo hodně změňte. Ať si vyděláváte dost, nebo ne, nikdy Vám ta práce nedá to nejdůležitější - pocit užitečnosti, naplněnosti, radosti, štěstí. Vaše štěstí se smrskne na ty chvíle, kdy si koupíte nějakou materiální věc za vydělané peníze, zaplatíte dluhy či přidáte na spořák nějakou tu korunku do budoucna. A jakmile to uděláte, Vaše štěstí zase hodně rychle odejde. A jedete od začátku.

Ano, peníze jsou hybatelem dnešní doby. Bez nich nepřežijete, bez nich si nic neužijete a nemůžete si dovolit nic, co byste si přáli mít (vlastnit). Neříkám tím „nevydělávejte peníze“. Jen říkám, „nestaňte se jejich otroky“. 

Náš kamarád, náš guru, byl v minulosti hodně nemocný, létal po nemocnicích a doktorech a nikdo si s ním nevěděl rady, žádný expert ho nedokázal správně vyléčit a únava, smutek, horečky, časté problémy se žaludkem a návaly divných nálad se neustále vracely. Hrozilo mu, že nebude moci svoji práci, ve které je fakt dobrý, dělat už vůbec. Trvalo to ze strachu celkem dlouho, než se rozhodl jít za jedním z hlavních kněžích na Bali. To byla ostatně i poslední možnost. Ten si ho po minutě prohlédl a řekl mu, že jeho problém je, že pracuje hlavně pro peníze, což byla naprostá pravda a jediné, co ho vyléčí, je nezjištná pomoc ostatním. Ať dělá svoji práci i nadále, ale ať si vyhradí část týdne na práci, která s vyděláváním peněz nesouvisí. Kterou bude dělat moc rád, pomůže tím jiným, ne sobě. A jedinou odměnou pro něj bude pocit, který ho vyléčí. A tak se po pár letech nečinosti vrátil k meditacím pro ostatní. Teď je jako rybička a všechny problémy jsou fuč, v práci je ještě úspěšnější a upřímně šťastnějšího člověka v našem okolí asi neznáme. A děkujeme mu, že nás tolik naučil. 

Ano, i my vyděláváme skoro na vše, co potřebujeme a co jsme si kdy přáli, ale každý den jdeme do práce za našimi hosty ne proto, abychom si odbyli nějakou pracovní povinnost správného hostitele, školili tým či předali hostům klíče. Velmi často jsme s hosty daleko po pracovní době, ale i ve dnech volna s nimi trávíme svůj čas ač můžeme mít dovolenou, bereme je na naše milovaná tajná místa, kam je brát nemusíme, chceme aby se cítili v bezpečí a nejen proto, že nám zaplatili za nějaký standard, ale proto, že sami doopravdy chceme. Každý den se snažíme vykouzlit úsměv… a neočkáváme za to nic navíc.  
ŽIJ ŽIVOT S POSLÁNÍM VYBUDOVAT NĚCO, CO ZA TEBOU NECHÁ POZITIVNÍ STOPU

Každý rok máme Vánoce, původně pouze křesťanský svátek a oslava zrození Ježíše a s ním příchod nové naděje, které se do dneška  téměř na celém světě změnily k nepoznání. Ač je stále základem soudobých Vánoc zejména poděkovat za to všechno nádherné, co máme, mnozí to vzali se vší parádou za ten špatný konec. Dárky, dárky, dárky. To je jediné, co všichni očekávají. „Mami, tati, co dostanu pod stromeček letos?“, „Ježíšku, přeju si žlutej bagr, ipad a kolo.“…. po ulicích samé slevy, akce, podmanivá hudba v obchodech, co Vám pomůže vytvořit nakupovací náladu a utratit víc. Vychováváme naše děti a další generace k tomu, aby se soustředili sami na sebe. Jen na svoje přání. Ne aby za sebou zanechávali něco víc. Ne jen, že život má být bojem o to být lepší než ostatní, nebo mít víc než ostatní. A přitom stačí jen trošku to změnit… 

Nechci, aby to vyznělo, že odsuzujeme dárky či dnešní mladou generaci, protože Vánoce, sváteční atmosféru a i dárky milujeme, ale upřímně, raději je dáváme…. ten pocit, když rozzáříte úsměv někoho, koho máte rádi, je k nezaplacení. A to by měl být ten pravý příklad. A proto i slavíme Vánoce po balijsku… každý rok se sejdeme s celým týmem a jejich manžely, manželkami a dětmi, prostě celou rodinou a společně ozdobíme Vánoční stromeček. Společně si uvaříme, grilujeme na zahradě, bavíme se, užíváme si nádherný čas. Děti blbnou, některé učíme plavat, s dalšími si prohlížíme knížky a povídáme jim o světě, který jsme procestovali. Nejlepší na tom je, že balijci Vánoce ani nemají a neznají… a o to jsou radši, že můžeme být všichni pohromadě a radovat se doopravdy z maličkostí.

Vánoce jsou tu jen chvilku a jen jediným příkladem. Ale celý náš život my oba jdeme za jedním. Vytvořit okolo nás krásnější svět. A to kdekoli to je jen možné. Nejen doma na Bali v komunitě, kterou jsme sami založili, doma v ČR s rodinou, kdy rodičům pomáháme, jak jen můžeme a nikdy je nenecháme na holičkách, ale i kdekoli při našich cestách. Když vidíme, jak se chovají lidé k obsluze v restauracích jako hovada, snažíme se naopak být o to víc milí. Když vidíme, že má někdo den na H, usmějeme se na něj a popřejeme nádherný den, aniž bychom takového člověka znali nebo to on čekal. Každý drobný a nezjištný impuls k tomu udělat svět krásnější, bude sice pro malým krokem pro nás, ale obrovským pro všechny v okolí. Nemyslíte?
DĚLEJ ŠŤASTNOU /ŠŤASTNÉHO ZEJMÉNA SÁM /A SEBE

Ano, vím! Právě jsem třetím a posledním moudrem popřel to, co jsem řekl v předchozích řádcích. Je to ale doopravdy tomu tak? :-) Nenechte se zmýlit, ale tato věta je moudro a dvousečná zbraň v jednom. Odráží totiž přesně to, jací sami jste. A to poslání, co Vám tu chci nechat vůbec není sobecké. Naopak. Ti z Vás, kdo nás od začátku sledujete, víte o nás moc dobře, že to tvrdím celou dobu. Ale vždy k tomu dodávám to podstatné. Pokud totiž chcete radost rozdávat z celého srdce, prvně musíte mít z čeho čerpat. Štěstí totiž neroste na stromech, není jen pro ty vyvolené, není zakleto kletbou a nikdo nemůže určit, kdo ho mít bude víc a kdo žádné. Jediným člověkem, který Vaše štěstí může ovlivnit, jste Vy sami a způsob, jakým přistupujete ke světu okolo Vás. Pokud si doopravdy přejete ho darovat, prvně ho musíte získat. „Kde nic není, ani čert nebere“ říkávali už naše prababičky a je to pravda. Když budete ve svém životě doopravdy šťastní, celému světu okolo Vás budete dělat jen a jen radost. 

Abyste ho neztratili, musíte však ctít důležitá pravidla. Vše zlé z Vašeho života, co Vás dlouhodobě vysává, musíte opustit a nedat tomu už sebemenší šanci. Nesmíte to nijak podporovat. A nebo pokud se s krátkodobým zlem potkáte, záleží jen na Vás, jak zareagujete. Bali nás naučilo a vlastně stále učí neskutečné trpělivosti. Situací v našem životě a v minulosti, kdy bych běžně vstal a chtěl dát někomu přes hubu za to, jak se chová, jsme zažili tolik. Jak nám jedna chytrá kniha v minulosti řekla, když si od náročné situace zachováte odstup, uvidíte, že člověk, který se chová hrubě, nebo jako blbec, ve skutečnosti volá o pomoc, protože je buď vystrašený nebo hluboce zraněný. Takovému člověku můžete snadno pomoci. Nikdy totiž nezapomeňte, že těšně před tím, než člověk zareaguje hněvem, vždycky cítí bolest. Tací lidé potřebují Vaši účast, ne odsouzení. Pamatujte, že když projevíte pochopení, vynoří se na povrch jejich nejlepší já. Vytvořili jste jim bezpečný prostor, ve kterém mohou být zase šťastní. Pokud ale Vaše reakce bude ještě silnější a dáte do toho ještě více hněvu než ta jeho, zlo se jen znásobí a už není cesty zpět. Když se tedy změníte Vy, změní se automaticky vše okolo Vás. Když budete šťastní Vy, můžete rozdávat tolik radosti… 

Děkujeme dnes za pozornost a snad se Vám z toho něco bude doopravdy hodit :-). 

Přejeme nádherný den Vám všem

Radim a Daniela


PS: tož ale teď buďme úplně upřímní... dodržujete alespoň někdy něco z toho? Ano? Skvělý, pochlubte se nám v komentu!!!! 
Ne? a chcete, nebo to dopadne přesně podle obrázku? :-) My Vám věříme... 


FOTO: google.com
Tagy: Bali | Stěhujeme se na Bali | bali | stehujeme se na bali | Stehujeme se na Bali | život na bali | štěstí | zivot na bali | radost | život na Bali | stěhujeme se na bali | stehujeme se na Bali | stesti | jak se mít dobře | životní moudra | guru | náš učitel | knihy | stěhujemesenabali.cz | stehujemesenabali.cz | stěhujeme se na Bali


Komentáře pod článek můžete přidávat přímo v odkazu na naší facebookové stránce